Avilai Szent Teréz, Keresztes Szent János, Schütz Antal, Gyermek Jézusról nevezett Marie-Eugčne, Edith Stein, Lisieux-i Kis Szent Teréz, Szentháromságról nevezett Erzsébet, Aquinói Szent Tamás, Juan Gonzáles Arintero O.P.,Teresa de Avila, Juan de la Cruz, Teresia Benedicta a Cruce, Marie-Eugčne d l'Enfant Jésus, Thérčse de Lisieux, Elisabeth de la Trinité, élete, művei, kármelita

Avilai Szent Teréz élete

1440 – körül születik egy toledói zsidó kereskedőcsaládban Don Juan Sánchez de Toledo, Teréz nagyapja. Ő maga is nagyon jómódú posztó- és selyemkereskedő lesz, katolizál és feleségül vesz egy keresztény özvegyasszonyt, Dońa Inés de Cepedát. Hét fiú- (Hernando, Alonso, Pedro, Ruy, Alvaro, Lorenzo és Francisco) és egy leány- (Elvira) gyermekükről tudunk. Teréz apja, Alonso később Avilában Franciscóval és Elvirával van szorosabb kapcsolatban, az ő fiaik lesznek Teresa játszótársai, Pedro pedig nagy szerepet játszik abban, hogy Teréz felismerje hivatását.

1480 – Megszületik Teréz apja, Don Alonso Sáchez de Cepeda.

1485 – július 22.: A toledói inkvizíció judaizálás miatt arra ítéli Teréz nagyapját és felnőtt fiait, hogy hét éven keresztül a nagyhéten körmenetben vezeklőruhában, kereszttel járják végig Toledo templomait.

1493 – Valószínűleg emiatt költöznek át Avilába, ahol posztókereskedéssel és adóbérléssel foglalkoznak. Nagyon jómódúak, példás keresztény életet élnek, s így minden fiúnak sikerül avilai nemes lányt kapni feleségül.

1505 – Don Alonso Sánchez de Cepeda feleségül veszi Dońa Catalina de Pesót, akitől két gyermeke lesz.

1506 – Megszületik María de Cepeda.

1507 – Megszületik Juan Vázquez de Cepeda, aki fiatalon hal meg Afrikában gyalogsági kapitányként.

1507 – szeptember 8.: Vélhetően a Spanyolországon átsöprő pestisjárványban meghal Dońa Catalina de Peso. Ugyanebben a járványban hal meg Teréz nagyapja, Don Juan Sánchez de Toledo.

1509 – Don Alonso Sánchez feleségül veszi Dońa Beatriz de Ahumadát

1510 – Megszületik Teréz legidősebb bátyja, Hernando de Ahumada. 1534-ben Peruba megy. Annyit tudunk róla, hogy Pizarro perui expedíciójában kitünteti magát. Ezen kívül 1547-ben Pasto tanácsosaként találkozunk még a nevével.

1513 vagy 1514 – Megszületik Teréz második bátyja Rodrigo de Cepeda. Teréz vele volt a legbensőségesebb kapcsolatban, vele akart a mórok földjére is menni, hogy ott mártírok legyenek. 1535-ben javait Terézre hagyja és szintén Dél-Amerikába megy, ahol 1557 augusztus 10-én hal meg az araukánok elleni csatában. Teréz a hit védelmében meghalt hősnek tekintette őt.


1515 – március 28: Megszületik Avilában Teresa de Ahuma, Don Alonso Sánches de Cepeda és Dońa Beatriz de Ahumada lánya. Nevét anyai nagyanyjáról Dońa Teresa de Cuevasról kapja.
           – április 4: Vélhetően ezen a napon keresztelik meg az avilai Szent János templomban, keresztapja Francisco Núńez Vela, a későbbi perui alkirály.


1517 – Megszületik Juan de Ahumada nevű öccse. Teréz őt beszélte rá arra, hogy 1535. november 2-án közösen szökjenek meg szerzetesnek. Juannak akkor ez nem sikerült, mert a domokosok nem akarták befogadni apja engedélye nélkül. Később, apjuk halála után, valószínűleg 1544-ben domokosnak ment, egyesek szerint kilépett, mások szerint példás novíciusként halt meg.

1519 – Megszületik Lorenzo de Cepeda nevű öccse. 1540-ben Peruba megy Vaca de Castro seregében, akit azzal bíz meg a császár, hogy tisztázza a helyzetet Almagro és Pizarro között. Peruban sikereket ér el, majd visszatérve Spanyolországba szoros kapcsolatban van Terézzel és sokat segít neki.

1520 – Megszületik Antonio de Ahumada nevű öccse. 1546-ban hal meg Peruban. Teréz az ő lelkiüdvéért zarándokol el 1548-ban Guadalupéba.

1521 – Megszületik Pedro de Ahumada nevű öccse. Ő a család fekete báránya, a többi fiútestvérhez hasonlóan Dél-Amerikába megy, de nem ér el sikereket, visszatér Spanyolországba és Teréz kérése Lorenzo tarja el.

1522 – Teréz bátyjával, Rodrigóval a mórok földjére akar szökni, hogy ott vértanúk lehessenek.
           – Megszületik Jerónimo de Cepeda nevű öccse. Lorenzóval 1540-ben Peruba megy és ott is hal meg, Teréz szerint szentként.

1527 – Megszületik Agustín de Ahumada nevű öccse. Ő is katona lesz, Teréz jár közben érte a perui alkirály keresztapjánál, Fransisco Núńez Velánál. Agustín halála (1583?) előtt egy feljegyzést hagyott hátra. Ebben leírja: Teresa azt mondta neki, hogy Jézus kinyilatkoztatta számára: Agustín ne vállaljon hivatalt az Indiákon, mert akkor elkárhozik. Ő azonban szükségben lévén, mégiscsak elvállalta Tucumán kormányzói hivatalát. Útközben azonban megbetegedett, és úgy érzi, hogy meg is fog halni, s ez Teresa közbenjárására történik, azért hogy megmeneküljön. Érzi Teresa jelenlétét és segítségét; a feljegyzés lediktálása utáni harmadik napon nagy békességben és megmenekülésében erősen bizakodva, szentül meghal.

1528 – Megszületik Juana de Ahumada nevű húga, akit Teréz majd apjuk halála után magához vesz a Megtestesülés kolostorba, ő neveli és onnét adja férjhez Don Juan de Ovalléhoz.
           – november 24: Teréz édasanyja Dońa Beatriz de Ahumada végrendelkezik, majd hamarosan meghal.

1531 – Nővére Dońa María de Cepeda férjhez megy Martín de Guzmán y Barrientoshoz.
           – tavasz: Részben ezért, de méginkább azért, hogy kivonja egyik rokonuk, vélhetően egyik unokatestvére, Inés de Mexia rossz hatása alól, Terézt apja az ágostonos nővérek Santa María de Gracia kolostorába adja nevelésre.

1532 – ősz: Betegsége miatt hazaviszik az internátusból.

1533 – tavasz: Betegsége miatt apja vidékre viszi Teréz nővéréhez Dońa María de Cepedához Cańadába és útközben betérnek Hortigosába, Teréz nagybátyjához Don Pedro Sánchez de Cepedához. A találkozás nagybátyjával hivatására figyelmezteti.
           – Bejelenti apjának, hogy a szerzetességre érez hivatást. Apja annak ellenére, hogy azt a család gyóntatója, Vincente Barrón domokos és a kármelita atyák is pártfogolják, elutasítja Teréz kérését.

1534 – Bátyja, Hernando de Ahumada Peruba indulásával elkezdődik a fiúk Dél-Amerikába vándorlása.

1535 – augusztus 24.: Elindul Sevillából Río de la Platára Rodrigo de Cepeda, Teréz legkedvesebb bátyja.
           – november 2: Hajnalban, öccsével, Juan de Ahumadával megszökik otthonról és belép a kármeliták Megtestesülés kolostorába.

1536 – október 31: Aláírja a beöltözéshez szükséges hozománylevelet. Lemond Juana húga javára azokról a javakról, amelyeket Rodrigo hagyott rá.
           – november 2: Beöltözik a Megtestesülés kolostorban.

1537 – november 3: Leteszi a fogadalmat.

1538 – ősz: Megbetegszik ezért Becedába viszik gyógyíttatni. Útközben újra meglátogatják nagybátyját, Don Pedro Sánchez de Cepedát, ekkor kerül Teréz kezébe Francisco de Osuna ferences könyve a Harmadik ábécéskönyv, aminek a hatására elkezdi a belső imát.

1539 – április: Újra Becedába viszik gyógyíttítni, ahol egy kuruzsló kezébe kerül, aki teljesen tönkreteszi.
           – július: Súlyos betegen viszik vissza Avilába.
           – augusztus 15: Gyóntatót kér (de attól való félemükben, hogy meghal, nem hoznak neki), majd úgy látszik, mintha meghalna, már a halotti misét is elmondják érte a kármelitáknál, de az apja nem engedi eltemetni. Három nap múlva magához tér.
           – Visszaviszik a Megtestesülés kolostorba, ahol három évig bénán fekszik.

1540 – Öccsei, Lorenzo de Cepeda és Jerónimo de Cepeda Peruba mennek katonának.

1542 – április: Úgy érzi, hogy Szent József közbenjárására meggyógyul. Felépülése után nem kezdi újra a belső imát.

1543 – december 26: Meghal az apja, Don Alonso. Betegségében Teresa gondosan ápolja őt.

1544 – Öccse, Juan de Ahumada valószínűleg ebben az évben jelentkezik újra, immár sikeresen, a domokosoknál.
           – ősz: P. Vincente Barrón, apja volt gyóntatója hatására újra elkezdi a belső imát.

1546 – január 20.: Peruban egy ütközetben meghal öccse, Antonio.

1547 – Teréz bátyja, Hernando de Ahumada nevével ebben az évben találkozunk Peruban, mint Pasto tanácsosával.

1548 – nyár: Guadalupéba zarándokol Antonio lelkiüdvéért.

1551 – A jezsuiták megérkeznek Avilába.

1554 – nagyböjt: Teréz megtér egy szenvedő Krisztus kép előtt.
           – Diego de Cetina S.J.-t Avilába helyezik. ő lesz első jezsuita gyóntatója, akihez aggódó barátai viszik el, de ő nem érti meg Terézt és sok nehézséget okoz neki.

1555 – május: Juan de Prádanos S.J.-t, Avilába helyezik. Az ő lelkivezetésével éri el a misztikus eljegyzés kegyelmét.

1556 – május: Teréz misztikus eljegyzése.
           – Baltasar Alvarez S.J. Avilába érkezik. Juan de Prádanos távozása után ő lesz Teréz lelkivezetője. Hagyja magát Dionisio Vázquez rektor szűklátókörűsége által befolyásoltatni és azt gondolja, hogy Teréz kegyelmei démoni befolyás eredményei, így sok szenvedést okoz neki.

1557 – Teréz találkozik az Avilán átutazó Borgia Szent Ferenccel, aki megerősíti őt.
           – augusztus 10.: Az araukánok elleni csatában meghal Rodrigo de Cepeda, Teréz legkedvesebb testvére.

1558 – Barátai úgy döntenek, hogy Teréz démoni befolyás alatt van.

1559 – június 29: Teréz első értelmi látomása Krisztusról.

1560 – január 25: A feltámadt Krisztus látomása.
           – Gyóntatója parancsára fügét kell mutatnia a látomásainak.
           – A szívátszúrás kegyelme Dońa Guiomar házában.
           – augusztus 17-25: Alcantarai Szent Péter Avilában, találkozik Terézzel és megerősíti őt.
           – augusztus: A pokol látomása.
           – szeptember: Néhány barátnőjével arról beszélnek, hogy milyen jó lenne egy olyan reformkolostort csinálni, mint amilyeneket Alcantarai Szent Péter, vagy mint a sarutlan ferences nővérek számára nem sokkal azelőtt Janka hercegnő, II. Fülöp király nővére által alapított madridi kolostor. Terézék egy olyan kármelita kolostort szeretnének létrehozni, ahol a Szent Albert-féle eredeti regulát követik.
           – Terézék terve kitudódik és noha először a gyóntatója, a provinciális és a különféle tanácsadók is támogatják, a kolostorban és a városban olyan felzúdulás támad, hogy támogatóik szembefordulnak velük, olyannyira, hogy karácsonykor Teréz segítőjének, Dońa Guiomarnak gyóntatója megtagadja tőle a feloldozást, ha nem adják fel a terveiket.
           – október: Tanácsot kér Pedro Ibańez domokos atyától, aki meggyőződvén az ügy helyességéről, Terézék pártfogója lesz, s akkor is kitart mellettük, mikor mások cserbenhagyják őket, s míg Terézt köti gyóntatója parancsa, hogy ne tegyen semmit, addig ő intézi az új alapítás ügyeit. Ily módon olyan kolostort kezdenek el létrehozni, amelyben az eredeti Szent Albert-féle kármelita regula szerint élnek, de a kolostor nem a kármelita rend keretein belül van, hanem az avilai püspök fennhatósága alatt áll.
             –  október: Teréz megírja első Lelki számadását Pedro Ibańez számára.

1561 – április 9.: Gaspar de Salazar lesz az avilai jezsuiták új rektora, aki II. Fülöp nővérének, Jankának az udvari hitszónoka volt. Janka alapította a sarutlan ferences nővéreknek azt madridi zárdáját, amely Terézéknek a reformhoz mintául szolgált. Gaspar de Salazar hatására Teréz gyóntatója megváltoztatja a véleményét, újra támogatja őt és abban állapodnak meg, hogy a botrányok elkerülése végett a leendő zárda épületét titokban veszik meg és alakítják át.
           – Ezért Teréz az általa felnevelt húga, Juana de Ahumada és az ő férje, Don Juan de Ovalle neve alatt veszi meg és alakítja át a kolostornak szánt házat.
           – augusztus 12.: Szent Klára segítséget ígér neki.
           – karácsony: A provinciális Toledóba rendeli Terézt Dońa Luisa de la Cerda házába, hogy megvigasztalja férje elvesztése miatt – de vélhetően azért is, hogy Teréz eltávolításával megszüntesse a reformtörekvéseket.

1562 – január-június: Dońa Luisa házában van. Toledóban szorosabb ismeretséget köt Gracián de Toledo domokos atyával, aki ettől kezdve az egyik gyóntatója és támasza lesz egészen 1569-ig amikor Gracián kimegy Peruba, ahol unokatestvérét Francesco de Toledót alkirálynak nevezték ki. Az ő kérésére írja meg az Önéletrajzot.
           – február 7.: Rómából megérkezik Avilába az engedély az avilai Szent József kolostor alapításához.
           – március: Találkozik María de Jesussal (Yepes), az alcalái Imagen kolostor későbbbi alapítójával, aki ekkor már megkapta Rómától az engedélyt arra, hogy egy járadék nélküli, teljes szegénység alapján álló kolostort alapítson. Terézt ekkor ragadja meg a teljes szegénység gondolata.
           – június: Befejezi az Önéletrajzot.
           – július: Avilába visszaérkezvén ott megtalálja a február 7-i alapító brévét.
           – július-augusztus : Alcantarai Szent Péter közbenjárására az avilai püspök, Don Alvaro de Mendoza a fennhatósága alá fogadja a Szent József kolostort. Terézék tehát egy olyan kolostort hoztak létre, amely az eredeti kármelita szabályokat követi, de szervezetileg a megyéspüspök alá tartozik.
           – augusztus 24.: Az AVILAI SZENT JÓZSEF NŐI KOLOSTOR ünnpélyes megalapítása. Mendoza püspök a saját nevében Gaspar Dazát küldte el az ünnepélyes megnyitó mise celebrálására és a négy novícia (Antonia de Henano, María de la Paz, Úrsula de Rivilla, María de Ávila) beöltöztetésére. A beöltöztetésben Terézen kívül még két, szintén a Megtestesülésben élő unokatestvére (Inés és Ana de Tapia) segédkezett. Terézt ezután visszatér a Megtestesülés kolostorba, ahol engedetlenséggel és lázadással vádolják.
           – augusztus 25.: Teréz megvédi magát a nővérek és a provinciális előtt. Az avilai városi tanács tiltakozik a Szent József alapítása ellen.
           –  augusztus 26.: Az avilai főbíró megfenyegeti a Szent József kolostor novíciáit.
           – augusztus 29.: Az avilai tanács pert indít a kolostor ellen.
           – október 19.: Meghal Alcantarai Szent Péter.
           – november: Rómától engedélyt kérnek arra, hogy járadék nélküli kolostor lehessenek.
           – december: Teréz a provinciális engedélyével átköltözik a Szent József kolostorba négy nővér kíséretében (Ana Dávila, Ana Ordóńez y Gómez, María Ordóńez és Isabel da la Peńa).
           – december: Teréz elkezdi írni A tökéletesség útját.
           – december 5.: A Szentszék leiratban engedélyezi a járadék nélküliséget.
           – december 18.: Megkezdődik a Trienti Zsinat harmadik ülésszaka.

1563 – Az év elején Terézt nevezik ki főnöknőnek a Szent József kolostorban a leköszönő Ana de San Juan (Dávila) helyett.
           – május 5.: Teréz unokahúga, María de San Juan Bautista (Ocampo) belép a Szent József kolostorba.
           – július: Teréz teljesen felvállalja a sarutlan szabályok követését.
           – július 23.: María de Jesus (Yepes) megalapítja az Imagen zárdát Alcala de Heraresben. A zárda patrónusa a király nevelőnője, Dońa Leonor de Mascareńas.
           – augusztus 22.: A provinciális pátense utólagosan jóváhagyja Terézék átköltözését a Megtestesülésből a Szent József kolostorba, és egy évre engedélyezi, hogy Teréz a Szent József kolostorban tartózkodjon; ezenkívül elfogadja, hogy a kolostor az avilai püspök fennhatósága alatt legyen.
           – Teréz megírja a Szabályzatot (1565-ben hagyja jóvá IV. Piusz pápa).
           – Szent Mátyásról nevezett testvér (a későbbiekben Keresztes János) beöltözése.
           – december 4.: Befejeződik a Trienti Zsinat.

1564 – április 9.: A Szent József zárdában elkezdik megépíteni az első remetelakokat.
           – május 21.: Keresztelő Jánosról nevezett Rossi de Ravena atyát választják meg a Kármel generálisának.
           – augusztus 21.: Alexandro Crivelli nuncius megerősíti és meghosszabítja Teréz és a Megtestesülésből átment nővérek tartózkodását a Szent József kolostorban.
           – október 4.: Beöltözik Isabel de Santo Domingo (Ortega).
           – október 21.: Úrsula de los Santos, María de la Cruz, Isabel de San Pablo és María de San Juan Bautista fogadalmat tesznek a Szent József kolostorban.

1565 – január: Kolumbiában meghal Teréz bátyja, Hernando de Ahumada.
           – október 31.: Isabel de Santo Domingo, María de la Cruz és María de San Jerónimo fogadalmat tesznek a Szent József kolostorban.

1566 – január 7.: Megválasztják V. Piusz pápát.
           – február: Teréz megírja az Elmélkedések az Énekek Énekéről első változatát.
           – február 24.: V. Piusz pápa ezen a napon kelt brévéjével apostoli biztosnak nevezi ki és megbízza Rossi kármelita generálist, hogy a rend kolostoraiban állítsa helyre a szerzetesi fegyelmet.
           – június 1.: Circa pastoralis oficii kezdetű konstitúció klauzúrára kötelezi a szerzetesnőket.
           – június 10: Rossi generális Rómából Spanyolországba érkezik, hogy hogy a pápai megbízásnak megfelelően megreformálja a rendet és bevezesse a trienti zsinat szerzetesekre vonatkozó rendelkezéseit. Madridba megérkezvén bemutatkozó látogatást tesz II. Fülöpnél, ahol kitüntetőleg fogadják. Rossi generális a reform érdekében tartományi káptalanokat hív össze, azonban a kármeliták hevesen ellenállnak és intrikákkal még azt is elérik, hogy kegyvesztett lesz a királynál. Rossi végigcsinálja a káptalanokat és a vizitációkat, de a küldetése teljes kudarcba fullad.
           – június 16-november 2: Andalúzia vizitálásával megkezdi a vizitációt.
           – augusztus: Alonso Maldonado mexikói misszionárius meglátogatja a Szent József kolostort és az arról szóló beszámolója, hogy milyen sok indián hal meg keresztség nélkül, óriási hatással van Terézre.
           – november 4.: Megszületik Teresa de Ahumada, a későbbi Teresita, Teréz unokahúga.
           – november 25 - január 23: Rossi generális portugáliai vizitációja.

1567 –február 4-április 20: Rossi generális kasztíliai vizitációja.
           – február 16-17.: Rossi generális Avilába érkezik és meglátogatja a Megtestesülés kolostort.
           – február 18.: Rossi generális kánoni látogatást tesz a Szent József kolostorban is.
           – április 12.: Rossi generális elnököl Avilában a Kasztília provincia káptalanán.
           – április 16. Az In prioribus kezdetű bréve a szerzetesrendek reformját a megyéspüspökök fennhatósága alá rendeli. Rossi generális tiltakozik ellene.
           – április 20-27.: A generális többször találkozik Terézzel a Szent József kolostorban.
           – április 27.: Rossi generális pátenst ad Teréznek, amelyben további, a Szent Józsefhez hasonló kolostorok alapítását engedélyezi. Ezekhez a alapításokhoz mindig vihet magával két önként ajánlkozó nővért a Megtestesülés kolostorból, s az így alapított kolostorok közvetlenül a generális joghatósága alá fognak tartozni.
           – május 16.: A generális Madridból elküld egy második pátenst is, amelyben kicsit visszalép. Az engedély Kasztília egész területére szól, viszon megtiltja az Andalúziában való alapítást. S míg az első pátensben a Szent József kolostorbeli életmód továbbadásáról volt szó, ez a pátens „az eredeti szabály és a mi konstitúcióink” szerinti életmódról beszél.
           – május 20-július közepe: Rossi generális aragóniai vizitációja.
           – június-július: Teréz ismételten férfi kolostorok alapítására kér felhatalmazást.
           – július közepe-szeptember: Rossi generális katalóniai vizitációja.
           – augusztus 10.: Rossi generális Spanyolország apostoli helytartójának küld egy pátenst, amelyben a a provinciális, Alonso Gonzáles és hivatalbeli elődje, Ángel de Salazár együttes engedélyéhez kötve jóváhagyja olyan férfi reform-kolostorok alapítását, amelyek 1.) a fogaldalom, a kötelezettségek és a szokások tekintetében megfelelnek az ő pátensének, s amelyek száma nem lehet több mint kettő; 2.) amelyek az eredeti szabály szigora szerint élnek; 3.) a kasztíliai provinia fennhatósága alá tartoznak; 4.) ettől való bármiféle elszakadási törekvésük súlyos egyházi büntetéseket von maga után.
           – augusztus 13-15.: Teréz megalapítja a MEDINA DEL CAMPÓI SZENT JÓZSEF NŐI KOLOSTORt. Az engedély megszerzésében az a Baltasar Alvarez S.J. segíti, aki ekkor Medina de Campón a jezsuiták házfőnke, de 1556-tól néhány éven át a lelkivezetője volt Teréznek, ám csak az 1561-ben hivatalba lévő új rektor, Gaspar de Salazar biztatására mert mellé állni. Az első, a kolostor számára elég alkalmatlan házat, Antonio de Heredia O.Carm. (ő lesz később, Antonio de Jesus néven, az első két sarutlan kármelita egyike), a medinai Szent Anna kolostor perjelje, segítségével kapják meg.

1568 – január: Teréz a malagoni alapítás felé vezető úton először meglátogatja a medina del campói kolostort.
           – február: Ezután Teréz Dońa Leonora de Mascareńas, a király nevelőnője kérésére, aki az alcalai kolostor patrónusa, meglátogatja a María de Jesús által 1563-ban alapított Imagen kolostort, ahol az alapítónő elviselhetetlen szigort honosított meg, s Teréznek azért kell odamennie, hogy józanul mérsékelje azt. (Ez az a kolostor, amelyenek a terveit 1562-ben Dońa Luisa de Cerda házában hallja, s amely annyira megerősítí őt az általa alapítandó kolostor szegénységét illetően.)
           – március 9. körül: Teréz elhagyja Alcalát és Toledóban találkozik Dońa Luisa de Cerdával, aki Teréz felhatalmazásairól értesülvén, kolostort akar alapítani malagoni birtokán.
           – március 30.: Kétoldalú megállapodást kötnek a kolostor feltételeit illetően. Ez azon nagyon kevés kolostor közé tartozik, ahol Teréz beleegyezett abba, hogy a kolostornak rendes évi jövedelme legyen – tekintettel arra, hogy a helység annyira kicsi volt, hogy nem lehetett máshogy biztosítani a kolostor fenntartását.
           – március 31.: Teréz Dońa Luisával Toledóból Malagonba megy.
           – április 2-10.: Dońa Luisa malagoni kastélyában tartózkodnak, itt találkoznak az alapításhoz Teréz által a Szent Józsefből és a Megtestesülésből odahívott nővérekkel.
           – április 11.: Az alapító nővérek ünnepélyesen beköltöznek a MALAGONI SZENT JÓZSEF NŐI KOLOSTORba.
           – május 19.: Teréz visszaindul Malagonból Avilába.
           – május 20-29.: Útközben megáll Toledóban Dońa Luisa de la Cerda házában, ez alkalommal megkéri őt, hogy juttassa el az Önéletrajzot Juan de Avilának.
           – június 2.: Visszaérkezik Avilába, a Szent József kolostorba.
           – július 1.: Medina de Campóba látogat. Isten alapítást sürget Valladolidban Don Bernardino de Mendoza lelke miatt. Ő ugyanis, mint az avilai püspök, Don Alvaro de Mendoza fivére, ez utóbbinál tartózkodván, gyakran meglátogatta a Szent József kolostort, s felajánlotta Teréznek Valladolid mellett, Rio de Olmosban fekvő házát, hogy ott is alapítson kolostort. Ezek után hamarosan meghalt. Az Úr azt mondta Teréznek, hogy Don Bernardino üdvössége kockán forgott és csak emiatt a felajánlása miatt kegyelmezett meg neki, viszont addig a tisztítóhelyen kell lennie, amíg az új kolostorban az első misét el nem mondják.
           – július 6.: Avilába hívja Keresztes Jánost a duruelói alapítás ügyében.
           – augusztus 9.: Keresztes Jánossal elindul Medinából Valladolidba.
           – augusztus 10.: Megérkeznek Valladolidba.
           – augusztus 15.: Megalapítja a VALLADOLIDI KÁRMELHEGYI BOLDOGASSZONY FOGANTATÁSÁRÓL NEVEZETT NŐI KOLOSTORt. Teréz a mise alatt látja Don Bernardino lelkét felszállni a paradicsomba. A nővérek nem maradnak sokáig ebben a házban, mivel az nagyon egészségtelen. María de Mendoza, Don Bernardino és az avilai püspök nővére, Francisco de los Cobosnak, Leon főparancsnokának az özvegye, átveszi tőlük fivére házát és egy városi házat ad helyette, ma is abban laknak a nővérek.
           – szeptember 30.: Keresztes János Duruelóban elkezdi a sarutlan kármelita életet.
           – október 31.: Teréz megkapja az Önéletrajzra Juan de Avila jóváhagyó válaszát.
           – november 27.: Antonio de Heredía megérkezik Duruelóba és csatlakozik Keresztes Szent Jánoshoz.
           – november 28.: A DURUELÓI KÁRMELHEGYI BOLDOGASSZONY FÉRFI KOLOSTOR ünnepélyes felavatása.
           – november: Teréz ajánlatot kap egy toledói alapításra.
           – december 7.: Teréz megbízza Pablo Hernández S.J.-t és Luis de Guzmánt a toledói alapítással.

1569 – január: Pablo Hernández S.J., akit Teréz Dońa Luisa de Cerda házában ismert meg, s akihez a malagoni alapításkor gyónni járt, közvetíti Martín Raminez toledói kereskedő adományozási szándékát. ő azonban ezközben meghal és az ügyet testvérére, Alonso Alvarezre és vejérel és Diego Ortizra bízza. Velük levelezik Teréz a toledói kolostor alapítása ügyében.
           – február 3.: A valladolidi nővérek Alvaro de Mendoza, avilai püspök, a sarus kármeliták, a domokosok és a város előkelő közönsége kíséretében ünnepélyesen bevonulnak María de Mendoza által ajándékozott az új házukba.
           – február: Meglátogatja Valladolidot, Medinát és Duruelót.
           – március 24.: Megérkezik Toledóba.
           – május 8.: Megkapja Don Gómez Tello Girón egyházkormányzó engedélyét a toledói alapításhoz.
           – május 14.: Megalapítja aTOLEDÓI SZENT JÓZSEF NŐI KOLOSTORt.
           – május 30.: Elhagyja Toledót, Pastranába megy, de útközben megáll Madridban és meglátogatja azt a ferences kolostort, amit az a Dońa Leonora de Mascareńas alapított, aki a király nevelőnője volt és annak az alcalai kolostornak is patrónusa, ahol 1568 februárjában járt Teréz. Dońa Leonora, maga is ennek a kolostornak a lakója, vendégül látja Terézt és megismerteti a Mariano de San Benitóval és Juan de la Miseriával. Ők lesznek a sarutlan férfi rend következő két tagja. Juan de la Miseriának köszönhetjük Teréz egyetlen ránk maradt arcképét.
           – Madridból Pastranába megy, hogy ott Ruy Gomez de Silva, Eboli hercege, II. Fülöp pénzügyminisztere, udvarmestere és felesége Ana de Mendóza felajánlására megalapítsa a pastranai kolostorokat.
           – június 22-23.: Megalapítja a PASTRANAI SZEPLŐTELENÜL FOGANTATOTT SZŰZRŐL NEVEZETT NŐI KOLOSTORt. Ezt Teréz szintén járadékos kolostorként alapította.
           – július 13.: Megalapítja a PASTRANAI FÉRFI KOLOSTORt. Beöltözeti Mariano de San Benito és Juan de la Miseria testvéreket, a perjel a medinai sarus kolostorból átjött Baltasar de Jesús (Nieto) lesz. őt az ugyanezen év augusztusában majd kinevezett Pedro Fernandez O.P. vizitátor nem sokkal később saját helyettesévé nevezi ki és teljhatalommal ruházza fel az alapítások terén. A pastranai atyák itt beszélik meg Terézzel az alcalai kollégium tervét.
           – július 21.: Toledóból Pastranába hívja Isabel de Santo Domingót főnöknőnek és Toledóba pedig Ana de los Angelest viszi Malagonból.
           – Megírja a Fohászokat.
           – augusztus 20.: Rossi generális sikertelensége miatt V. Piusz két apostoli vizitátort nevez ki, hogy helyreállítsák a fegyelmet a Kármel kolostoraiban. Kasztília számára Pedro Fernández és Andalúziának Francisco Vargas domokosokat. Rossi generális ezt rossz néven veszi és minden spanyol rendtartományban egy-egy bizottságot nevez ki, amelynek a feladata annak elenőrzése, hogy a vizitátorok nem lépik-e túl valamiben a hatáskörüket, nem sértenek-e meg valamilyen jogot. Ennek Kasztíliában többek között Angel de Salazar, Alonso Gonzáles és Antonio de Jesús (Heredia), Andalúziában pedig Augstín Suárez volt a tagja.


1570 – július 10.: Teréz részt vesz Pastranában Mariano de San Banito és Juan de la Miseria fogadalomtételén. Itt ajánlja fel Ruy Gomez de Silva herceg, a pastrani kolostorok alapítója a sarutlanok alcalai kollégiuma megvételéhez és fenntartásához szükséges anyagi eszközöket.
           – Meglátogatja Medinát, Valladolidot és Toledót. Alba de Tormesben szeretne alapítani.
           – augusztus: Toledóból Avilába megy, hogy onnét készítse elő a salamancai női kolostor alapítását.
           – szeptember 24.: Rossi generális Terézt a generális helynöke címmel ruházza fel, s ezzel feljogosítja további kolostorok alapítására, területi korlátozás nélkül és bizonyos jogokat is ad neki azok kormányzásában.
           – november 1.: Megalapítja a SALAMACAI SZENT JÓZSEF NŐI KOLOSTORt.
           – november 1.: A SARUTLANOK ALCALAI KOLLÉGIUMÁnak alapítása. Ezt a kollégiumot a pastranai sarus atyák alapították, Baltasar de Jesús (Nieto) vezetésével. Nem Rubeo generális pátense alapján hozták létre, hiszen az csak két kolostor alapítását engedélyezte, s ez Duruelóval és Pastranával betelt. Ezért felsőbb hatósághoz, Pedro Fernandez apostoli vizitátorhoz fordulnak, aki közvetlenül a pápa alá tartozott és fel volt jogosítva ilyen engedély kiadására. A kolostor megvételéhez és fenntartásához szükséges eszközöket Ruy Gomez de Silva herceg, a pastrani kolostorok alapítója biztosította.
           – november 2.: Az avilai Szent József kolostorban beöltözik Ana de San Bartolomé.
           – december 3.: Francisco Velázquez az albai herceg jószágkormányzója és felesége Teresa de Laíz, Teréz Albában lakó húga Juana de Ahumada és annak férje, Juan de Ovalle közvetítésével kolostor alapítását ajánlják Teréznek. Ezen a napon kötik meg a kolostor alapításához szükséges szerződéseket.

1571 – január 25.: Keresztes János segítségével megalapítja az ALBA TORMESI GYÜMÖLCSOLTÓ BOLDOGASSZONYRÓL NEVEZETT NŐI KOLOSTORt.
           – február 2.: Visszatér Salamancába. Itt a tartományi főnök parancsára meglátogatja a Monterrey grófi családot, ahol két csodálatos gyógyítást tesz.
           – Salamancából Medinába megy, ahol mind Isabel de los Angeles nővér hozománya ügyében, mind a megválasztandó perjelnő kérdésében eltér az álláspontja a tartományfőnökétől, aki ezek miatt arra kötelezi, hogy hagyja el Medinát és menjen Albába.
           – április 6.: Rossi mint generális és mint apostoli biztos pátenst ad ki, amelyben részben megerősíti az 1570. szeptember 24-i pátensét. Teljhatalmat ad Teréznek az alapításokban, felmenti őt ezért az egyéb feladatai alól, s kiveszi őt ezügyben a provinciális fennhatósága alól, az új kolostorok kormányzásának hatalmát viszont a átruházza a provinciálisra.
           – április: Teréz Avilában van, a Szent József kolostor főnöknője. Ezután Medinában - miután a tartományfőnök által kinevezett perjelnő lemond – Pedro Fernández O.P. vizitátor biztatására megválasztják perjelnőnek.
           – június 27.: Nem sokkal később azonban Pedro Fernández O.P., az apostoli vizitátor meglátogatja a Megtestesülés kolostort és olyan rossz állapotúnak találja, hogy elhatározza, odaviszi Terézt főnöknőnek.
           – július: A vizitátor arra kéri Terézt, hogy fogadja el a Megtestesülés kolostor főnöknői tisztét, de ő vonakodik.
           – július 8.: A vizitátor, Pedro Fernández rendelkezése alapján a reformált kolostorokban a nővérek egyenként nyilatkoznak arról, hogy lemondanak az enyhített szabály alkalmazásáról és az eredeti regula szerint kívánnak élni. Ezt a nyilatkozatot Teréz ezen a napon teszi meg az avilai Szent József kolostorban.
           – július 10.: Isten kérésére elfogadja a Megtestesülés kolostor főnöknői tisztét. Ugyanekkor Medinába megy.
           – július - október: Mint főnöknő intézi a medinai kolostor ügyeit.
           – szeptember 14: Főrangú pártfogók kérésére Rossi generális engedélyezi a La Roda-i és az altomirai kolostorok alapítását.
           – szeptember 23.: Kasztília provincia káptalant tart Pedro Fernández O.P. vizitátor vezetésével. Ez megerősíti Teréz főnöknői tisztét a Megtestesülés kolostorban.
           – október 6.: Pedro Fernández O.P. vizitátor a salamancai kolostor állományába sorolja be Terézt.
           – október 8.: Elhagyja Medinát.
           – október 14.: Átveszi a főnöknői tisztet a Megtestesülés kolostorban. A káptalanon a perjelnő helyére egy Mária szobrot ültet és az ő kezébe teszi a kolostor kulcsait.
           – november 24.: A pastranai sarutlan atyák megalapítják az ALTOMIRAI SARUTLAN FÉRFI REMETELAKot. Egy világi paptól kapják a helyet és Ruy Gomez herceg, a pastranai kolostor alapítója is közbenjár a kolostor alapítása érdekében.

1572 – január 19.: A Megtestesülésben az Üdvözlégy alatt Teréz látja megjelenni Máriát egy sereg angyal kíséretében. Mária helyet foglal a perjeli székben és támogatásáról biztosítja Terézt.
           – március 25.: Jerónimo Gracián felveszi a Kármel ruháját Pastranában.
           – április: Dońa Catalina de Cardóna a pastranai sarutlan atyák és Ruy Gomez herceg segítségével megalapítja a LA RODAI SARULTAN FÉRFI KOLOSTORt. Az alapítást királyi pátens támogatja, rendelkezik a rendfőnök engedélyével és a vizitátor fölhatalmazásával. 1603-ban a kolostor átköltözik Villanuéva de la Járába.
           – május 1.: Teréz látja V. Piusz pápát a mennybe menni.
           – május 13.: Megválasztják XIII. Gergely pápát.
           – május 13.: Teréz Keresztes Jánost hívja gyóntatónak a Megtestesülés kolostorba.
           – augusztus 11.: Megérkezik Madridba az új pápai nuncius, Nicolás Ormaneto (1516-1577), aki Borromeo Szent Károly tanítványaként és munkatársaként a reform elkötelezett híve.
           – szeptember: Megírja a Szellemi párbajt.
           – ősz: Francisco Vargas O.P. vizitátor elveszi a sarusok Andalúziában lévő SAN JUAN DEL PORTÓI FÉRFI KOLOSTORát és a pastranai sarutlanoknak adja át, hogy ott újabb kolostort létesítsenek.
           – november 16.: Teréz megkapja a lelki házasság kegyelmét.

1573 – február eleje: Pedro Fernandez O.P. vizitátor V. Piusz pápa tilalmára hivatkozva nem engedi meg, hogy Teréz elhagyja a megtestesülés kolostort és a hercegnő kérésére Albába látogasson. Ennek ellenére a hercegnő II. Fülöpnél kijárja és Teréz néhány napot (február 2. és 12. között) nála tölt. Aláírja és jóváhagyja A tökéletesség útja egy példányát.
           – április 28.: Francisco Vargas O.P. vizitátor átruházza az andalúziai sarutlan kármeliták fölötti vizitátori tisztet a pastránai sarutlan kolostor perjelére, Baltasar de Jesús (Nieto)-ra.
           – május 19.: A GRANADAI FÉRFI KOLOSTOR alapítása. Gabriel de la Peńuela alapítja, aki Francisco Vargas O.P. vizitátor engedélyével - a rendfőnök határozott tiltása ellenére - átlép a sarusoktól a sarutlanokhoz és a vizitátor ajánlására II. Fülöp engedélyt ad neki kolostorok alapítására.
           – június 29.: A PEŃUELAI FÉRFI KOLOSTOR alapítása. A granadai alapítás után Gabriel de la Peńuela a Peńuela környéki remetéket – akiknek a trienti zsinat előírta, hogy valamelyik szerzetesrendhez kell csatlakozniuk – beszéli rá, hogy sarutlan kármelbe lépjenek be. Baltasar de Jesús (Nieto) öltözteti be őket testületileg ezen a napon.
           – július: Pedro Fernández O.P. vizitátor, a salamancai nővérek az albai látogatásra hivatkozó kérésére engedélyezi, hogy Teréz (akit ő sorolt a zárda állományába) elhagyja a Megtestesülés kolostort és Salamancába látogasson, hogy elintézze a zárda bonyolult házvásárlási ügyét.
           – július 31.: Teréz megérkezik Salamancába.
           – augusztus 4.: Baltasar de Jesús (Nieto) azt a vizitátori tisztet, amelyet az andalúziai sarutlan kármeliták fölött Francisco Vargas O.P. vizitátor bízott rá ugyanezen év áprilisában, átruházza Jerónimo Graciánra.
           – augusztus 25.: Jerónimo Ripalda S.J. rendelkezésére Teréz elkezdi írni az Alapítások könyvét.
           – augusztus: A beasi alapítás első intézkedései. Az alapító testvérpár Catalina Godinez (Catalina de Jesús 1540-0586) és María de Sandoval (María de Jesús †1604) levelet küldenek Terézhez, amelyben felkérik az alapításra. ő a levelet átadja a Salamancában tartozkodó Pedro Fernández O.P. vizitátornak, aki biztos lévén abban, hogy Beas kegyura, a compostelai Szent Jakab lovagrend megtagadja az alapításhoz szükséges engedélyt, azt válaszolja, hogy amennyiben a lovagrend engedélyezi, ő is megadja az engedélyt az alapításra.
           – szeptember: Isten Teréz tudomására hozza azt a kívánságát, hogy Segoviában alapítson.
           – szeptember 28.: A salamancai nővérek átköltöznek az új, Pedro de la Vandától Teréz segítségével megvásárolt házukba.
           – év vége felé: Gracián visszaadja a sarusoknak a tőlük az előző évben Francisco Vargas O.P. vizitátor által elvett San Juan del Portói kolostort.

1574 – január 4.: A San Juan del Portóból elhozott szerzetesekkel Gracián megalapítja a SEVILLAI FÉRFI KOLOSTORt.
           – január-március: Teréz hol Salamancában hol Albában tartózkodik.
           – március 18.: Megérkezik Albából Segoviába; itt Julián de Avila, Antonio Gaytán - aki ezentúl egyik segítője lesz az alapításoknál - és Keresztes János társulnak hozzá.
           – március 19.: Egy segoviai özvegyasszony, aki maga is Terés és Keresztes János meghitt tanítványi körébe tartozik, Ana Jimena meghívására Teréz egy bérbevett házban megalapítja SEGOVIAI NŐI KOLOSTORt. A kolostor költségeit Ana Jimena állja.
           – április 6-7.: Miután meghalt Ruy Gomez de Silva, Eboli hercege, aki a pastranai kolostorokat is alapította, felesége Ana de Mendóza belépett a női kolostorba, de képtelen volt a szerzetesi élet szabályait betartani és teljesen feldúlta a nővérek életét. Ezért a pastranai női kolostor tagjai Teréz utasítására átszöknek Segoviába.
           – április 26.: Rossi generális nem ismeri el a vizitátorok jogosultságát sem a kolostorok alapítására sem a szerzetesek átirányítására, az általuk létrehozott kolostorokban letett fogadalmakat és szenteléseket érvényteleneknek tartja. Mindazokat, akik együttműködnek a vizitátorokkal (Gracián, Mariano, Baltasar Nieto, stb), önmagával szemben engedetlennek nyilvánítja és egy Graciánnak küldött levélben kiközösíti őket.
           – május 8.: Ormaneto nuncius – miután egyeztetett Rómával – megerősíti és kiszélesíti Francisco Vargas O.P. apostoli vizitátori jogkörét az andalúziai kármelita rendtartomány felett.
           – június 13.: Francisco Vargas O.P. a nunciustól kapott vizitátori jogaival élve Graciánt tartományi helynöknek és az andalúziai kármeliták vizitátorának nevezi ki.
           – június 21.: Rossi generális Antonio de Jesús (Heredía) kérésére – aki miután Pedro Fernández O.P. megtagadja az engedélyt új kolostor alapítására, hozzá folyamodik – engedélyt ad az almodóvári kolostor létrehozására.
           – augusztus 13.: Rossi generális kieszközli, hogy XIII. Gergely pápa visszahívja a két vizitátort, Francisco Vargas és Pedro Fernández domokosokat és visszaadja neki a spanyol kármeliták fölötti joghatóságot. Ugyanez a bréve azonban érvényesnek és a rendfőnök joghatósága felett állónak mondja mindazt, amit a vizitátorok tettek. Így az a nagyon sajátos jogi helyzet alakult ki, hogy miközben Róma elismerte a vizitátorok közreműködésével létrehozott kolostorokat és azok vezetését, a kármelita rend vezetői érvénytelennek tekintették az előbbieket és lázadóknak az utóbbiakat.
           – szeptember 15.: Teréz értesül arról, hogy Pedro Fernández O.P. vizitátor őt az avilai Szent József kolostorba rendelte. Elküldi az Önéletrajzot az avilai püspöknek.
           – szeptember 16: Miután visszakapta a joghatóságot a spanyol rendtartományok fölött, Rossi generális összehívja 1575 május 22. pünkösdre a lombardiai Piacenzába – a már 1570 óta esedékes – rendi nagykáptalant.
           – szeptember 22.: Ormaneto nuncius, aki a pápa közvetlen követe, s mint ilyen Rossi generális fölött áll, II. Fülöp kérésére kinevezi Francisco Vargas O.P.-t és Jerónimo Graciánt az andalúziai és Pedro Fernandez O.P.-t pedig a kasztíliai Kármel reformátorává.
           – szeptember 24.: A segoviai nővérek ünnepélyes körmenettel bevonulnak a saját házukba.
           – szeptember 30.: Mielőtt Teréz útnak indul Segoviából a Szent Kereszt templom Szent Domokos kápolnájában imádkozva megjelenik neki Szent Domokos és támogatásáról biztosítja.
           – október első napjai: Teréz megérkezik az avilai Megtestesülés kolostorba.
           – október 6.: Megszűnik hároméves perjelinői megbizatása a Megtestesülésben, és visszatér a Szent József kolostorba.
           – október: Megírja az Elmélkedések az Énekek Énekéről második változatát.
           – december 20 körül: Valladolidba megy Casilda de Padilla (1560 körül – 1618) ügyében. Teréz az Alapítások könyve 10-11. fejezetében ír róla. Gazdag és előkelő család tagja, aki családja tiltakozása ellenére egészen fiatalon belép a vallodolidi kármelbe, de néhány évvel később átlép egy a családja érdekkörébe tartozó ferences kolostorba. Teréz boldoggáavatási perében 1610-ben azonban meleg szeretettel beszél róla.
           – december 27.: A Szentszék jóváhagyja Ormaneto nuncius szeptemberi kinevezéseit.

1575 – január: Teréz Medinában, Toledóban, Avilában és Malagonban öltöztet be nővéreket.
           – február 16.: Megérkezik Beasba.
           – február 24.: Megalapítja a BEASI NŐI KOLOSTORt.
           – március 7.: Az ALMODÓVARI FÉRFI KOLOSTOR alapítása. Egy helyi pap közbenjárására Antonio de Heredía hozza létre. Mivel Pedro Fernández O.P. megtagadja az engedélyt új kolostor alapítására, Heredía a generálishoz fordul, aki 1574. június 24-én engedélyezi a kolostor alapítását.
           – április 16: XIII. Gergely pápa brévét ad ki amelyben jóváhagyását adja a generális engedélye nélkül létrehozott kolostorok megszüntetéséhez.
           – április-május: Teréz Beasban találkozik Jerónimo Graciánnal.
           – május 18.: Teréz Gracián parancsára Sevillába megy alapítani.
           – május 22.: A piacenzai nagykáptalan – amelynek az lett volna a feladata, hogy a Trienti Zsinat reformjait bevezesse a rendben – meg nem történtté akarja tenni mindazt a reformot, amelyet a generális hozzájárulása nélkül hoztak létre. Ezért:
           a.) Engedetlennek, lázadónak és megátalkodottnak jelent ki mindenkit, aki együttműködött az apostolis vizitátorokkal.
           b.) Megszünteti a granadai, a sevillai és a La Peńuela-i kolostorokat, amelyek a generális engedélye nélkül, az apostoli vizitátorok engedélyével jöttek létre. (Mindez teljes jogi abszurdum, hiszen az apostoli vizitátorok mint a pápai hatalom ágensei magasabb joghatóságot képviselnek, mint bárki a kármelita rendben.)
           c.) Teréz és a sarutlan nővérek ellen semmiféle jogi kifogást nem tudnak emelni, de annak a közvetlen joghatóságnak a gyakorlását, amellyel a sarutlan kármelita nővérek felett a generális rendelkezik, kiveszik az eddig azt gyakorló Alfonso Gonzáles kezéből és Gaspar de Salazárnak adják át.
           A határozatok foganatosítására P. Tostadót apostoli helytartóként és vizitátorként Madridba küldik, itt azonban a király és a nuncius megakadályozzák működését.
           – május 24.: Útban Sevilla felé, Ecijában a Szent Anna remeteségben Teréz fogadalmat tesz, hogy engedelmeskedni fog Graciánnak.
           – május 26.: Teréz megérkezik Sevillába.
           – május 29.: Teréz megalapítja a SEVILLAI NŐI KOLOSTORt.
           – június 10.: Domingo Bańez O.P. jóváhagyja az Elmélkedések az Énekek Énekérőlt.
           – július 2.: A segoviai kolostor alapítója Ana Jimena (†1609) és lánya María Jimena († 1623), Ana de Jesús és María de la Encarnación néven belépnek a kolostorba. Mindketten Keresztes Szent János vezetése alatt állnak, perjelnők a segoviai és María később a madridi kármelben. Ana a későbbiekben Teréz, María pedig János boldoggáavatási perében tanúskodik.
           – július 7.: Domingo Bańez O.P. jóváhagyja az Önéletrajzot.
           – július: Teréz miután megismerte a generális reformot érintő álláspontját, még mielőtt értesült volna a piacenzai káptalan eseményeiről, levelet ír II. Fülöpnek, amelyben arra kéri, hogy járjon közben a független sarutlan rendtartomány létrehozásáért.
           – augusztus 3.: Miután Ormaneto nuncius értesül a piacenzai nagykáptalan határozatairól, kinevezi Graciánt az összes andalúziai kármelita és a kasztíliai sarutlan kármeliták biztosává és reformátorává.
           – augusztus 12.: Visszatér Amerikából Teréz két testvére, Lorenzo de Cepeda és Pedro de Ahumada.
           – november 21.: Gracián bemutatja Sevillában kinevezéseit, és elkezdi a sarus házak vizitálását. Annyira ellenségesen fogadják, hogy attól kell tartani, az életére törnek. Teréz annyira félti, hogy külön felajánlást tesz Gracián életben maradásáért.
           – november 24.: Felhatalmazást ad Ana de San Albertónak a caracavai alapításra.
           – december: Egy előkelő származású novícia hamis vádak alapján feljelenti a nővéreket Sevillában az inkvizíciónál.
           – december: Teréz megkapja a felszólítást, hogy vonuljon vissza egy kasztíliai kolostorba.

1576 – január 1.: Ana de San Alberto megalapítja a CARACAVAI NŐI KOLOSTORt.
           – január 1.: A sevillai inkvizíció megbízásából Rodrigo Alvarez és Enrique Enríquez vizsgálatot kezdenek Teréz ellen. Ennek során Teréz két Lelki számadást ír Rodrigo Alvarez számára.
           – június 3.: A sevillai nővérek beköltöznek az új házukba.
           – június 4.: Teréz családtagjai körében elhagyja Sevillát.
           – június 8.: Megérkezik Almodóvárba.
           – június 11.: Megérkezik Malagónba.
           – június 21.: Elhagyja Malagónt.
           – június 23.: Megérkezik Toledóba.
           – július: A Juan Bautista Caffardo általános megbízott a kármeliták nevében beadványban kéri Galli kardinálist Rómában, hogy utasítsák Ormaneto nunciust arra, hogy ne akadályozza meg Tostado működését.
           – július 20.: Galli kardinális a beadványt egyetértőleg Ormaneto nunciusnak továbbítja. Ormaneto nuncius azonban nem engedélyezi Tostado működését, hanem húzza az időt.
           – augusztus: Megírja A sarutlan nővérek vizitációját.
           – szeptember: A kármeliták újabb beadvánnyal fordulnak a Szentszékhez és az újra egyetértőleg átküldi azt Ormaneto nunciusnak, aki továbbra sem enged a kérésüknek.
           – november: Teréz befejezi az Alapítások könyve 27. fejezetét.
           – december 1.: A CALVARIÓI FÉRFI KOLOSTOR alapítása úgy történt, hogy a peńuelai kolostot áthelyezék oda.
           – Almodovárban a sarutlanok káptalant tartanak és létrehozzák a független sarutlan rendtartományt.


1577 – január 2.: Megérkeznek az értelmezések arról a mondatról, amelyet Teréz Jézustól ima közben kapott: „Bennem keresd magad!”
– január 15.: A kármeliták nyomására XIII. Gergely pápa titkársága elküldi Ormaneto nunciusnak a pápa azon rendelkezését, hogy fossza meg Graciánt a hatalmától és adjon teret Tostado működésének.
           – február 2.: Ormaneto nuncius halogató választ küld Rómának.
           – február 6.: A jézusi mondatra kapott értelmezések válaszaként Teréz megírja a „Leszólás”-t.
           – március 24.: Nicolás Doria Sevillában belép a rendbe.
           – május 28.: Gracián Toledóban van; utasítja Terézt, hogy írja meg A belső várkastélyt.
           – június 2.: Teréz elkezdi írni A belső várkastélyt.
           – június 18.: Meghal Ormaneto nuncius.
           – július: Teréz Avilába megy, hogy Mendoza püspök távozása miatt elintézze, hogy a Szent József kolostor a püspöki joghatóság helyett a rend joghatósága alá tartozzon.
           – július 27.: A Szent József kolostor átkerül a kármelita rend joghatósága alá.
           – augusztus 30.: Megérkezik Madridba Ormaneto nuncius utóda, Sega nuncius.
           – november 29.: Teréz Avilában befejezi A belső várkastélyt.
           – december 1.: Sega nuncius szóban megtiltja Graciánnak az andalúziai kármeliták vizitálását.
           – december 3.: A sarusok elrabolják a Megtestesülés kolostorból Keresztes Jánost és a másik sarutlan gyóntatót, Germán de San Matiast. Teréz levéllel fordul az érdekükben II. Fülöphöz.
           – december 24.: Teréz leesik a Szent József kolostor lépcsőjén és eltöri a bal kezét, amely helyrehozhatatlanul tönkremegy. Ettől kezdve betegápolóként mindig vele van Ana de San Bartolomé.

1578 – július 23. és a következő napok: Sega nuncius visszavonja Gracián minden megbizatását és 1577 december elsejétől visszamenőlegl érvényteleníti minden intézkedését, majd kiközösíti őt.
           – szeptember 5.: Rómában meghal Rossi generális.
           – szeptember 9.: XIII. Benedek pápa a nagykáptalan új választásáig Juan Bautista Caffardót nevezi Rossi generális megüresedett helyére általános helynökként.
           – augusztus 11.: A PEŃUELAI FÉRFI KOLOSTORt újraalapítják.
           – augusztus 12.: Gracián Avilába megy, hogy Teréztől kapjon bátorítást.
           – október 9: A sarutlanok – Teréz helytelenítése ellenére – káptalant tartanak Almodovárban, ahol egyéb határozatok mellett provinciálisnak választják Antonio de Jesúst (Heredia).
           – október 16.: Sega nuncius érvényteleníti az 1576-os és 78-as almodóvari káptalanok függetlenséget kimondó és összes egyéb határozatait is. Nem szünteti meg a már létrehozott kolostorokat (a piacenzai nagykáptalan határozatával ellentétben), de minden sarus kolostort a sarutlan provinciálisok (Juan Gutiérrez de la Magdalena és Diego de Cárdenas) alá rendel. Kijelenti, hogy a provinciálisok nem mozdíthatják el a sarutlanok elöljáróit vele való előzetes egyeztetés nélkül. A sarutlanoknak pedig megparancsolja, hogy engedelmeskedjenek a provinciálisoknak.
           – december 20.: Sega nuncius az alcalái kollégium börtönébe küldi Graciánt.

1579 – április 1.: Sega nuncius kiveszi a sarutlanokat a provinciálisok fennhatósága alól és visszamenőleg érvényteleníti azok intézkedéseit. Az összes (andalúziai és kasztíliai) sarus szerzetest egyt csoportba tömöríti és föléjük a csak tőle függő Angel de Salazárt rendeli.
           – május 29.: Juan Bautista Caffardo, a generálist helyettesítő általános helynök, majd később generális, helybenhagyja Sega nuncius rendelkezéseit.
           – június 25.: A BAEZAI KOLLÉGIUM alapítása. Az alcalai kollégium andalúziai párja. Keresztes Szent János alapítja Peńuelából hozott szerzetesekkel Angelus Salazar tartományi főnök engedélye alapján helyi támogatók segítségével.
           – június 25.: Teréz elutazik Avilából Medinába, ahol néhány napot tölt.
           – július 3.: Teréz megérkezik Valladolidba.
           – július 15.: A nuncius tanácsadó testülete azzal a kéréssel fordul II. Fülöphöz, hogy járjon közbe a pápánál a független sarus rendtartomány felállítása érdekében.
           – július 30.: Teréz elhagyja Valladolidot. Néhány napot tölt Medinában és Albában.
           – július 30.: Teréz megérkezik Salamancába.
           – november eleje: Teréz visszatér Avilába.
           – november 11.: Sega nuncius eljuttatja Rómába az önálló rendtartomány felállításának kérését. A Szentszék hivatalos állásfoglalást kér a rendtől.
           – november közepe: Teréz útban Malagón felé meglátogatja Toledót.
           – november 24.: Teréz megérkezik Malagónba, hogy az új kolostor munkáit irányítsa.

1580 – január 28.: Angelus Salazar elküldi Teréznek a villanueva de la jarai alapítást engedélyező pátenst.
           – február 13.: Teréz elhagyja Malagónt.
           – február 21.: Teréz megérkezik Villanueva de la Jarába. Ez egész különleges útja Teréznek, ugyanis egész úton ünneplik őt.
           – február 25.: Teréz feladja a rendi ruhát a hét alapító nővérre Villanueva de la Jarában.
           – március 18.: Teréz bal karja újra megsérül.
           – március 20.: Teréz elhagyja Villanueva de la Jarát.
           – március 26.: Teréz megérkezik Toledóba.
           – március 31.: Teréznél súlyos szív- és érrendszeri problémák lépnek fel.
           – május 5.: A provinciálisi hatalom újra Gracián kezébe kerül.
           – június 6.: Teréz és Gracián látogatást tesznek Quiroga kardinálisnál, a madridi alapításhoz kérnek engedélyt.
           – június 7-8.: Teréz elhagyja Toledót és megérkezik Madridba.
           – június 13.: Teréz megérkezik Segoviába. A segoviai kolostorban Diego de Yanguas és Gracián Teréz jelenlétében átnézik A belső várkastély szövegét.
           – június 22.: XIII. Gergely pápa – II. Fülöp közbenjárására – „Pia consideratione” kezdetű brévéjével létrehozza a független sarutlan rendtartományt.
           – június 26.: Avilában meghal Teréz bátyja, Lorenzo de Cepeda.
           – július 6.: Teréz Avilába megy, hogy a bátyja végrendelét végrehajtsa.
           – augusztus eleje: Teréz Medinán keresztül Valladolidba megy.
           – augusztus 8.: Teréz megérkezik Valladolidba. Súlyosan megbetegszik és hirtelen megöregszik.
           – december 28.: Teréz Valladolidból Alvaro de Mendoza kérésére, az ő új püspöki székhelyére, Palenciába megy alapítani.
           – december 29.: A PALENCIAI NőI KOLOSTOR alapítása.

1581 – február: Az alcalai káptalan előkészületei. Teréz elküldi az instrukcióit Graciánnak.
           – március 3 - 17.: A sarutlan rend önállóságát kimondó alcalai káptalan.
           – március 4.: Az alcalai káptalan Graciánt választja meg provinciálisnak.
           – március 13.: Az alacalai káptalan megszavazza az új Szabályzatot.
           – május: Teréz megírja a Lelki számadást az osmai püspök számára.
           – május 26.: A palenciai nővérek beköltöznek az új házukba.
           – május 29.: Teréz Palenciából Soriába megy, hogy az osmai püspök, Alonso de Velázquez, kérésére ott kolostort alapítson.
           – május 31.: Útközben betér Osmába.
           – június 2.: Teréz megérkezik Soriába.
           – június 3.: Teréz megalapítja a SORIAI NŐI KOLOSTORt.
           – augusztus 16.: Teréz Soriából Segoviába megy. Útközben Osmában találkozik Diego de Yepessel.
           – augusztus 23.: Teréz megérkezik Segoviába.
           – szeptember 6.: Teréz újra Avilában van, a Szent József kolostorban.
           – szeptember 10.: Lemond a Szent József kolostor főnöknője, María de Cristo és Terézt választják meg a helyére.
           – november: Az albai hercegnő visszaküldi Teréznek az Önéletrajzot, amelyet, majd nem sokkal később A belső várkastélyt is, Teréz odaadja Pedro de Castronak.
           – november 28.: Keresztes Szent János Avilába jön, hogy Terézt magával vigye Granadába alapítani. Teréz azonban nem tud vele menni, mert Graciánnal kell Burgosba menjen alapítani. Teréz és János ekkor találkoznak utoljára ebben az életben.
           – november 29.: János fájó szívvel, Teréz nélkül megy Granadába.

1582 – január 2.: Teréz elhagyja Avilát, hogy Graciánnal Burgosba menjen alapítani.
           – január 4.: Teréz megérkezik Medina del Campóra.
           – január 9.: Teréz Medinából Valladolidba indul.
           – január 14.: Teréz megérkezik Palenciába.
           – január 20.: Ana de Jesus megalapítja a GRANADAI NŐI KOLOSTORt.
           – január 24.: Teréz elhagyja Palenciát.
           – január 26.: Teréz megérkezik Burgosba.
           – február 19.: Az 1581-es alacalai káptalan határozata alapján Mariano de San Benito alapítja meg a LISSZABONI FÉRFI KOLOSTORt.
           – február 23.: Teréz és a vele lévő nővérek a burgosi kórházban kapnak szállást.
           – március 12.: Teréz házat vesz Burgosban.
           – április 19.: A BURGOSI NŐI KOLOSTOR alapítása.
           – május 4.: A VALLADOLIDI FÉRFI KOLOSTOR alapítása. Grácián alapítja Teréz támogatásával. Itt kapták meg az alapozó képzést azok a szerzetesek, akiket a rend arra szánt, hogy a salamancai egyetemen tanuljanak.
           – május 7.: Gracián elbúcsúzik Teréztől. Nem találkoznak többet ebben az életben.
           – június 22.: A generális megerősíti az alcalai káptalan határozatait és felszólítja a sarutlanokat, hogy engedelmeskedjenek Graciánnak, mint provinciálisnak.
           – július 26.: Teréz elhagyja Burgost és Palencia, Valladolid és Medina érintésével Avilába akar menni, abban a reményben, hogy ott már várják a madridi alapítás engedélyei. Avilába azonban már nem jut el, helyette halála előtt még egy szenvedésekkel teli keresztút vár rá.
           – augusztus 2.: Teréz Palenciában van.
           – augusztus 25.: Teréz megérkezik Valladolidba. Úgy jön el, hogy a perjelnő, María Bautista (Ocampo), aki Teréz unokahúga, egy családi öröklési ügy miatt haragszik Terézre, hisztérikus jelenetek közepette kidobja őt.
           – szeptember 15.: Valladolidból megérkezik Medinába.
           – szeptember 19.: Az éppen Medinában tartózkodó Antonio de Heredia késedelem nélkül Alba de Tormesbe küldi a súlyos beteg Terézt, hogy az a jelenlétével biztosítsa a hercegnő unokájának szerencsés megszületését. A medinai főnöknő, Alberta Bautista,a kit Teréznek figyelmeztetnie kellett egy hiba miatt, annyira haragszik rá, hogy víz és élelem nélkül engedi útra. Teréz annyira rosszul van, hogy útközben elájul.
           – szeptember 20.: Délután hatkor Teréz megérkezik Albába (addigra megszületik a hercegi unoka, úgyhogy már nincs rá szükség) és azonnal ágyba fekszik. A perjelnő kérésére azonban másnap felkel és részt vesz a közös tevékenységekben.
           – október 1.: Teréz nem tud többé felkelni az ágyból. Isten közli vele, hogy hamarosan magához veszi.
           – október 3.: Teréz meggyón és felveszi az utolsó kenetet.
           – október 4.: Reggel Teréz elmerül az imában és már nem jön vissza belőle, este kilenckor Isten csendben magához veszi.

1583 – Megjelenik Teréz első könyve, A tökéletesség útja.
           – július 4.: Kinyitják Teréz koporsóját, hogy a testét Avilába szállíthassák és romlatlannak találták a testét.

1586 – augusztus 23.: Pápai rendelkezésre visszaszállítják Teréz testét Albába.

1586 Salamancában Fr. Luis de León kiadja Teréz összegyűjtött műveit.

1614 – április 24.: V.Pál pápa boldoggá avatja Terézt.

1617 – november 16.: III. Fülöp Spanyololország patrónusává nevezi ki Terézt.

1622 – március 22.: XV. Gergely pápa Szent Ignáccal, Xavéri Szent Ferenccel és Néri Szent Fülöppel együtt szentté avatja Terézt.

1970 – szeptember 27.: VI. Pál pápa egyházdoktorrá avatja Terézt.

Hortus Carmeli > A kút:

• A misztika terézi útja
    • Szentek és mesterek
    • A szemlélődés
    • A misztika terézi útjának
       történeti háttere
       • Avilai Szent Teréz élete

• A misztika terézi útjának
   teológiai háttere
    • Schütz Antal művei

Könyvtár az interneten

Más források az interneten